Bezstarostné potešenie

Spríjemniť si interiér rastlinami nemusí byť vždy náročná procedúra. Obohaďte svoje obydlie kráskami z trópov, ktoré Vám preukážu svoju jedinečnosť za minimálnu opateru.  Nasledujúce rastliny nielenže nepotrebujú pravidelný režim zálievky, dokonca sa prispôsobili aj podmienkam suchšieho vzduchu našich domácností, takže nepotrebujú žiadnu pozornosť v podobe rosenia. Vy si tak môžte bezstarostne užívaž ich krásu.

 

Aloe  

Slnko milujúce Aloe pochádza z južnej Afriky a Arábie. Dužinaté listy zoskupené do ružice vytvárajú rastlinu, ktorá pre svoju existenciu nevyžaduje veľa vody. Práve naopak, ocení len malé množstvo a to až po preschnutí substrátu. V zimnom období jej nároky ešte viac klesajú, čo len prispieva k jej nenáročnému pestovaniu. Je všeobecne známe, že štava z listov Aloe má hydratujúce účinky a dokáže upokojiť podráždenú pokožku. Údajne z jej blahodárnych účinkov kedysi čerpala krásu aj samotná Kleopatra.

 

 

Crassula

 

 U nás udomácnený tučnolist síce dosiahne maximálnu výšku okolo jedného metra, no napriek tomu dokáže do Vášho príbytku vniesť kúsok rodnej Afriky. Existuje mnoho variantov odlišných vzrastom či tvarom listov, no jedno majú spoločné; svojou nízkou spotrebou vody očaria každého priaznivca jednoduchého pestovania. Dôležité je ale jeho umiestnenie. Tučnolist znesie aj polotieň, no najviac mu prospieva dostatok svetla,  bez priamych slnečných lúčov. Kvitnutie v našich podmienkach je skôr raritou ako samozrejmosťou, no ako sa vraví, komu zakvitne tučnolist, toho čakajú peniaze.

 

 

Euphorbia

Obyvateľ slnkom zaliatych afrických púští, prýštec, je sukulent, ktorý si vďaka podobnému vzhľadu  môžete spliesť s kaktusom. V skutočnosti je však príbuzným známej vianočnej ruže. Ak hľadáte rastlinu na spestrenie interiéru, no mať na pamäti jej vodný režim nepatrí medzi Vaše silné stránky, stavte na Euporbiu trigona. Darujte jej slnečné miesto a nenahnevá sa na Vás ani za dlhšie obdobia bez vody. Práve naopak, s prílišnou vodnou láskou Váš vzťah fungovať nebude.

 

 

Echeveria

 Hviezda z Ameriky, konkrétne z Južnej a Strednej sa u nás teší veľkej obľube. Echeveria má mnoho podôb, ktoré sa líšia sfarbením, ale aj tvarom dužinatých listov. Tieto krásky nežiadajú veľa vody, no potrpia si na Vašu pozornosť pri ich polievaní, voda totiž nesmie zasiahnuť listy, pretože by začali odhnívať.  Umiestnením na teplé slnečné stanovisko si získate ich priazeň.

 

 

Senecio

Starček pochádzajúci z Afriky bezpochybne upúta vzhľadom, no zaujímavá je aj  jeho rodina. Napriek nezvyčajnému tvaru listov, no v spojitosti s kvetmi patrí medzi astrovité rastliny.  Aj keď sa jedná o sukulent, jeho nároky na vodu sú už o čosi náročnejšie. Pre pevnosť stoniek a pružnosť guľatých listov na zálievku nesmiete zabudnúť, no nesmiete to s ňou ani preháňať. Medzi požiadavky tohto exotického krásavca patrí zalievanie odspodu, aby boli od vody chránené spomínané stonky, slúžiace ako spojivo zelených dužinatých perál. Najvhodnejšie umiestnenie pre Senecio je pri južnom okne s dostatkom svetla, vyhýbať sa ale treba priamym slnečným lúčom, ktoré by ho mohli spáliť.

 

 

Ceropegia

Na záver ešte jedna juhoamerická kráska, vytvárajúca nádherné závesy plné mramorových srdiečok. Ceropegia obľubuje stanovištia plné rozptýleného svetla a konkrétne Ceropegia Woodov prekvapí aj drobnými fialovými kvietkami.